معرفی تابلو برق چنج اور

تابلو برق‌های انتقال خودکار وسایلی مطمئن برای انتقال اتصالات بار الکتریکی بین منابع اولیه و متناوب برق می‌باشند. این تجهیزات امکان تغییر بار از یک منبع الکتریکی به منبعی دیگر را به صورت دستی و خودکار فراهم می‌کنند. مراکز داده، بیمارستان‌ها و … به کار مداوم و پیوسته تاسیسات نیاز دارند. بنابراین برای تامین برق تجهیزات خود در صورت قطعی منبع اولیه، از یک منبع برق اضطراری جایگزین نظیر ژنراتور یا منبع تغذیه پشتیبان استفاده می‌کنند. این انتقال سریع به منبع جایگزین از طریق تابلو برق چنج اور انجام می‌گیرد.

قطعی برق برای برخی مراکز نظیر کارخانه‌های تولیدی می‌تواند سبب توقف تولید و خسارات بسیاری شود. این مسئله در بیمارستان‌ها حتی حیاتی‌تر بوده و امکان دارد جان بیماران به خطر بیفتد. به همین دلیل اکثر این اماکن با نصب یک ژنراتور، دسترسی به منبع انرژی را در شرایط اضطراری فراهم می‌کنند. اما این ژنراتور به تنهایی کافی نیست و باید برای به کارانداختن آن یک تابلو چنج اور نیز نصب گردد.

جهت دریافت مشاوره شماره تماس خود را ثبت کنید

"*"فیلدهای ضروری را نشان می دهد

این تابلوها تضمین می‌کنند که منابع برق در صورت عدم استفاده، به درستی ایزوله شده‌ باشند. علاوه بر این، با حرکت‌دادن جریان الکتریکی در محدوده‌های صحیح، از وقوع حوادث الکتریکی در سمت کارکنان برق جلوگیری می‌کنند. مزیت اصلی تابلو برق چنج اور، توانایی آن در انتقال سریع، ایمن و کارآمد بار الکتریکی به منبع جایگزین مانند ژنراتور است. از سوی دیگر اینها کاربردهای گسترده‌ای برای مصارف خانگی، تجاری و صنعتی دارند.

صنایع معمولا دارای سیستم‌های الکتریکی پیچیده، بزرگ و همچنین ژنراتورهای متعددی هستند، بدین ترتیب برای اتصال و قطع نقاط دسترسی از شبکه اصلی، به تابلو برق نیاز دارند. چند مورد از استفاده‌های این تابلوها به شرح زیر می‌باشند:

• مخابرات و شبکه‌های داده
• کارخانه‌ها و فرآیندهای صنعتی
• بیمارستان‌ها و مراکز درمانی
• تسهیلات آموزشی
• مراکز خرید
• انبارها
• کسب و کارهای کوچک و متوسط
• انبارها

تابلو برق چنج اور چیست؟

قیمت تابلو برق چنج اور

فاکتورهای مختلفی می‌توانند بر قیمت تابلوهای چنج اور تاثیر بگذارند. از جمله این موارد می‌توانیم به ظرفیت، سرعت، پیکربندی و مقیاس‌پذیری اشاره کنیم. منظور از ظرفیت، تعداد پورت‌های سوئیچ می‌باشد. اگر قصد دارید دستگاه‌های زیادی را به هم وصل کنید، باید به دنبال تابلویی باشید که پورت‌های زیادی دارد و به دنبال آن هزینه بیشتری نیز می‌بایست بپردازید.

پیکربندی نیز مسئله مهمی است که در طراحی سیستم و رفع نیازهای آن نقش اساسی ایفا می‌کند. با در نظرگرفتن نیازهای کاربری خود می‌توانید برآورد مناسبی از قیمت تابلو برق چنج اور داشته باشید و هزینه‌ها را تخمین بزنید.

رعایت نکات فنی برای ساخت تابلو برق چنج اور

ساخت تابلو برق چنج اور نیاز به رعایت موارد فنی خاص برای اطمینان از کارایی عملیاتی و ایمنی آن دارد. برخی از ملاحظات فنی ضروری که باید هنگام ایجاد یک تابلو برق چنج آور دنبال کنید، عبارتند از:

 • انتخاب تجهیزات

اجزای باکیفیت مانند کلیدهای تعویض، کلیدهای مدار، شینه ها، فیوزها، بلوک های ترمینال و کانکتورها را انتخاب کنید. این اجزا باید برای بار مورد انتظار رتبه بندی شده و دارای ظرفیت سوئیچینگ مناسب باشند. همچنین استانداردهای ایمنی را رعایت کنند.

 • سیم کشی و اتصالات

از اندازه سیم ها و مواد عایق مناسب برای انتقال کارآمد جریان و به حداقل رساندن افت ولتاژ استفاده نمایید. تمام اتصالات را به درستی بررسی کنید و مطمئن شوید که آنها ایمن و عایق هستند تا از خرابی یا حوادث الکتریکی جلوگیری شود.

 • محفظه و تهویه

محفظه ای با طراحی خوب و محکم انتخاب کنید که فضای کافی برای همه اجزا و سیم کشی فراهم کند. تهویه و اتلاف گرما در محفظه پانل باید جهت جلوگیری از گرم شدن بیش از حد قطعات و خرابی احتمالی، مناسب باشد.

 • اقدامات ایمنی

برای محافظت از تجهیزات و پرسنل در برابر خطرات الکتریکی، وسایل ایمنی لازم مانند محافظ برق را نصب کنید.

 • برچسب گذاری و مستندسازی

تمام اجزاء، سیم ها، سوئیچ ها و کنترل های داخل پانل را به وضوح برچسب بزنید تا شناسایی، نگهداری و عیب یابی آنها آسان شود. مستندات کاملی را که طرح پانل، نمودارهای سیم کشی و هرگونه اصلاح انجام شده را مشخص می کنند، نگه دارید.

 • آزمایش و راه اندازی

روش های آزمایش و راه اندازی کامل را برای تایید عملکرد پانل، اقدامات ایمنی و رعایت مشخصات طراحی، انجام دهید. این کار شامل تست بار، تست مقاومت عایق و تایید عملکرد صحیح در حین سوئیچینگ منبع برق می شود.

 • انطباق و صدور گواهینامه

تابلو برق چنج آور شما باید با کدهای الکتریکی مربوطه، استانداردهای ایمنی و مقررات صنعتی مطابقت داشته باشد. اخذ گواهینامه ها و تاییدیه های لازم برای انطباق قانونی بسیار مهم بوده و قابل اطمینان بودن تابلو برق چنج آور را تضمین می کنند.

انواع تابلو برق چنج اور

تابلو‌های چنج اور (ATS) را بر اساس ویژگی‌های مختلفی می‌توان دسته‌بندی کرد. یکی از این موارد نوع انتقال می‌باشد. انواع تابلوهای چنج اور از لحاظ نوع انتقال عبارتند از:

• انتقال باز: منظور از این نوع انتقال این است که سوئیچ چنج اور، پیش از اتصال به یک منبع جایگزین، اتصال خود را با منبع تغذیه اصلی قطع می‌کند.
• انتقال بسته: در این نوع انتقال، قبل از قطع اتصال سوئیچ با اولین منبع تغذیه، اتصال به منبع دوم ایجاد می‌شود. از آنجایی که هیچ فاصله‌ای بین قطع و وصل وجود ندارد، بارهای پایین دست در طی فرآیند انتقال، به‌طور مداوم نیرو دریافت می‌کنند.

یکی دیگر از تقسیم‌بندی‌های تابلو برق چنج اور بر مبنای حالت عملیاتی دستگاه می‌باشد و شامل موارد زیر است:

• حالت دستی: در این تابلوها، شروع و عملکرد انتقال به‌صورت دستی و با فشاردادن یک دکمه یا جابجایی یک هندل انجام می‌شوند. این فرآیند باید در محل منبع تغذیه توسط اپراتور صورت گیرد.
• غیراتوماتیک: این مدل نیز مانند حالت دستی است و انتقال، توسط دکمه یا چرخاندن سوئیچ انجام می‌گیرد. تنها تفاوت آن با حالت دستی این است که علاوه بر امکان فعالسازی در محل منبع تغذیه، از راه دور نیز می‌توان آن را کنترل کرد.
• خودکار: تابلو برق چنج اور خودکار برای شروع به کار و انتقال بار، نیازی به کنترل دستی ندارد و به‌طور اتوماتیک عمل می‌کند. بدین ترتیب با عدم دسترسی به منبع تغذیه یا قطعی آن، کنترل‌کننده اتوماتیک، عملکرد انتقال را آغاز می‌کند.

انواع تابلو برق چنج اور

نکات مهم در خرید تابلو برق چنج اور

این تابلوهای برق برای راه‌اندازی سیستم‌ها و تجهیزات در هنگام قطعی برق ضروری‌اند، بنابراین حین انتخاب آنها باید قابلیت اطمینان، نیازهای سیستم، برنامه کاربری و ایمنی را در نظر بگیرید. علاوه بر اینها موارد مختلفی وجود دارند که هنگام خرید می‌بایست به آنها توجه کنید، از جمله مشخصات فنی، نوع بار، سبک، نرخ جریان پیوسته، اندازه و ولتاژ. دیگر ملاحظات مهم شامل سازگاری و قیمت محصول می‌باشد. در زیر بعضی نکات خرید تابلو برق چنج اور را دقیق‌تر بررسی می‌کنیم.

1. نرخ جریان پیوسته

تابلو برقی که انتخاب می‌کنید باید قادر باشد حداکثر تا 3 ساعت یا حتی بیشتر، برق مورد نیاز دستگاه‌های شما را تامین کند. از این رو جریان باید به‌طور مداوم از منبع تغذیه منتقل شود. جریان نامی نیز اغلب بین 30 الی 400 آمپر است. نرخ جریان باید با کاربری دستگاه‌ها تطبیق داشته باشد. به این معنی که اگر قطع‌کننده اصلی شما 100 آمپری است، تابلو برق نیز باید بتواند 100 آمپر جریان را انتقال دهد.

نرخ جریان پیوسته

2. نوع بار

یکی دیگر از مواردی که هنگام خرید تابلو برق چنج اور باید مدنظر قرار دهید، نوع بار می‌باشد. به طور کلی انواع مختلفی از بار وجود دارد نظیر: موتور بارهای محدودکننده، مجموع بارهای سیستم، بارهای لامپ تخلیه الکتریکی و لامپ رشته‌ای. نوع بار معمولا روی ژنراتور مشخص شده است. تابلوهای چنج اور می‌توانند با طیف گسترده‌ای از بارها کار کنند ولی برای اطمینان توصیه می‌کنیم قبل خرید این فاکتور را نیز بررسی کنید.

3. نرخ ولتاژ

یک تابلو برق ATS را می‌توان به دو منبع برق متناوبی که همگام نیستند، متصل کرد. از این رو برای اطمینان از انتقال عایق و مقابله با افزایش ولتاژ در صورت بروز قطعی، می‌بایست به ولتاژ دستگاه توجه کنید.

نرخ ولتاژ

کاربرد تابلو برق چنج اور یا تابلو ATS دیزل ژنراتور

تابلوی برق چنج آور یا تابلو ATS دیزل ژنراتور معمولا در مکان هایی استفاده می شوند که یک سیستم پشتیبان برق قابل اعتماد، نیاز باشد. این مکان ها شامل موارد زیر هستند:

 • مراکز داده
 • بیمارستان ها
 • امکانات مخابراتی
 • کارخانه ها و زیرساخت های حیاتی

این تابلوها، انتقال روان منبع تغذیه از شبکه اصلی به دیزل ژنراتور را در صورت قطع برق تضمین می کنند. تابلو چنج آور، از هرگونه وقفه ای که منجر به زیان مالی، کاهش بهره وری یا به خطر افتادن ایمنی می شود، جلوگیری می کند.

بررسی ویژگی های تابلو چنج آور (change over)

در سیستم های الکتریکی، تابلو برق چنج اور، نقش مهمی در تضمین مدیریت منبع تغذیه، ایفا می کند. این تجهیزات ضروری، امکان انتقال یکپارچه و روان منابع برق را فراهم می آورد. این ویژگی، آن را به عنصری حیاتی در سیستم های قدرت پشتیبان تبدیل می کند. برای اطمینان از انتخاب تابلو برق چنج آور مناسب برای نیازهای خود، مهم است که ویژگی های آن را در نظر بگیرید.

در ابتدا بررسی کنید که آیا تابلو برق چنج آور، به صورت خودکار سوئیچینگ بین منابع برق را ارائه می دهد یا خیر. این ویژگی، تامین برق بدون وقفه در هنگام قطعی را تضمین می کند. علاوه بر این، به دنبال تابلویی باشید که رابط های کنترلی واضح و شهودی را فراهم می آورد. همچنین، عملکرد تامین برق و نظارت بر آن را آسان می کند.

ظرفیت تابلو برق چنج اور برای تحمل بار مورد نظر را در نظر بگیرید. تابلو برق چنج آور باید بتواند حداکثر برق مورد نیاز دستگاه های متصل شما را تحمل کند. در نظر گرفتن ویژگی های ایمنی زیر، برای محافظت از تجهیزات و جلوگیری از خطرات الکتریکی، ضروری است:

 • حفاظت از نوسانات
 • حفاظت از اضافه بار
 • تشخیص اتصال کوتاه

علاوه بر این، تابلویی را انتخاب کنید که با منابع مختلف برق، مانند برق شبکه، ژنراتورها یا منابع انرژی تجدید پذیر سازگاری دارد. این تطبیق پذیری باعث انعطاف پذیری در مدیریت و استفاده از انرژی می شود. بررسی ویژگی های یک تابلو برق چنج آور، مکانیزم انتقال نیروی قابل اعتماد و کارآمد را برای تامین برق بدون وقفه تضمین می کند.

مشخصات تابلو برق چنج اور

مشخصات فنی تابلو برق چنج اور

یک تابلو برق چنج آور شامل چندین مولفه فنی بوده که به طور هماهنگ کار می کنند تا انتقال یکنواخت نیرو را تسهیل کنند. درک مشخصات فنی این قطعات برای عملکرد قابل اعتماد و کارآمد بسیار مهم است. تابلو برق چنج اور باید دارای رتبه الکتریکی بالا برای تحمل بار مورد انتظار و ساختاری بادوام برای اطمینان از طول عمر باشد. این تابلو باید تعداد کافی قطب را برای تطبیق منابع برق و بارهای مورد نیاز ارائه دهد.

فیوزها یا کلیدهای مدار استفاده شده در تابلو برق را در نظر بگیرید. این وسایل حفاظتی از جریان اضافه و اتصال کوتاه جلوگیری کرده و از تجهیزات متصل، محافظت می کنند. اطمینان حاصل کنید که فیوزها یا کلیدهای مدار برای حداکثر بار مورد نیاز، درجه بندی مناسبی دارند. سیم کشی ها و شینه های داخل تابلو باید عایق بوده و ظرفیت حمل جریان کافی را داشته باشند. مواد مورد استفاده باید از کیفیت بالایی برخوردار باشد تا خطرات آتش سوزی به حداقل برسند. همچنین از انتقال کارآمد نیرو اطمینان حاصل شود.

علاوه بر این، بلوک های ترمینال و کانکتورهای مناسب را برای اتصالات مطمئن و ایمن انتخاب کنید. این قطعات باید دارای درجه بندی جریان و ولتاژ مشخص شده باشند. بدین صورت از اتصالات شل و خرابی های الکتریکی جلوگیری خواهد شد. در نهایت، محفظه تابلو برق چنج آور باید در برابر آب و هوا، مقاوم باشد. به علاوه، طوری طراحی شود که از اجزای داخلی در برابر عوامل محیطی و تماس تصادفی محافظت کند.

مزایای استفاده از تابلو برق چنج اور (ATS)

استفاده از تابلو برق چنج آور دیزل ژنراتور چندین مزیت را ارائه می دهد. برخی از این مزایا عبارتند از:

 • تضمین تامین برق بدون وقفه در هنگام قطعی های غیرمنتظره
 • کاهش زمان خرابی و خسارات مالی
 • فراهم کردن منبع تغذیه پشتیبان در محیط های بحرانی
 • مقرون به صرفه
 • به راحتی در دسترس بودن
 • عدم نیاز به نظارت مداوم و مداخله دستی

ابعاد استاندارد تابلو برق چنج اور

زمانی که از عبارت اندازه یا ابعاد در مورد سوئیچ انتقال استفاده می‌شود، منظور آمپر دستگاه می‌باشد. این پارامتر در واقع اندازه جریان الکتریکی است که تابلو می‌تواند به‌طور ایمن و دقیق از عهده آن برآید. بنابراین وقتی به یک تابلو چنج اور نگاه کنید، رتبه‌های آمپر را مشاهده خواهید کرد که معمولا از 50 تا چندین هزار متغیر است. به عنوان مثال تابلویی که 200 آمپر را کنترل می‌کند، تحت عنوان سایز 200 معرفی می‌شود.

ابعاد استاندارد تابلو برق چنج اور

استاندارد مشخصات فنی بدنه و اسکلت تابلو برق چنج اور

بدنه تابلو برق‌ پس از مراحل چربی‌زدایی و فسفاته‌زدایی به‌‌شیوه اسیدشویی، به‌صورت الکترواستاتیک رنگ‌آمیزی می‌شود. رنگ مورد استفاده کرم بوده و از لحاظ رطوبت، ضربه و حرارت، عایق خواهد بود. ضخامت رنگ نیز بر اساس استانداردها تعیین شده و در نهایت نیز تست می‌شود.

در تابلوهای ایستاده، ستون‌ها و درب جلو از ورق روغنی ساخته شده و سوراخ‌ها با فواصل استاندارد اعمال می‌گردند. با استفاده از دستگاه مناسب، برش‌ها همگی بدون لبه تیز و پلیسه صورت می‌گیرند. در ضمن، درب تابلو به کمک فوم تزریقی کاملا عایق‌بندی شده و حین باز و بسته‌کردن هیچگونه لرزش و تاب‌خوردگی ندارد.

قیمت تابلو برق چنج اور

سفارش تابلو برق چنج اور

تابلوهای چنج اور از چندین حالت عملیاتی و انواع انتقال پشتیبانی می‌کنند و دارای طیف وسیعی از مکانیسم‌های سوئیچینگ هستند. برای تعیین بهترین تناسب برای تاسیسات خود و سفارش تابلو، باید تمام جنبه‌های پیکربندی را درک کرده و بر اساس نیازهای کسب‌وکارتان انتخاب صحیحی داشته باشید. با درک تنظیمات موجود و انتخاب سوئیچ مناسب برای نیازهای خاص، مهندسان می‌توانند به درستی تاسیسات شما را راه‌اندازی کنند و به کسب‌وکار شما در صورت قطعی برق کمک کنند.

سفارش تابلو برق چنج اور

بررسی فاکتورهای موردنیاز جهت طراحی تابلو برق چنج آور

طراحی تابلو برق چنج آور شامل بررسی دقیق عوامل مختلف برای اطمینان از عملکرد، کارایی و ایمنی آن است. چند فاکتور ضروری برای بررسی هنگام طراحی تابلو برق عبارتند از:

 • الزامات بار

نیازهای برق تجهیزات متصل را برای تعیین ظرفیت تابلو برق چنج آور ارزیابی کنید. ظرفیت کافی تابلو، انتقال یکپارچه برق را تضمین کرده و از اضافه بار جلوگیری می کند.

 • منابع برق

منابع برقی را که تابلو برق با آن ها ارتباط برقرار می کند، مانند برق شبکه، ژنراتورها یا انرژی های تجدیدپذیر شناسایی کنید. تابلو برق چنج آور باید این منابع را در خود جای دهد تا انتقال هموار برق را تسهیل کند.

 • اقدامات ایمنی

تابلو برق چنج اور باید دارای ویژگی های ایمنی مناسب باشد. این ویژگی های ایمنی باید از تابلو در مقابل موارد زیر حفاظت کنند:

 • نوسانات
 • اضافه بار
 • اتصال کوتاه
 • نشت زمین

این اقدامات از تجهیزات محافظت کرده و از خطرات الکتریکی جلوگیری می کنند.

 • کنترل و نظارت

رابط کاربری، روش های کنترل و قابلیت های نظارتی تابلو برق چنج آور را در نظر بگیرید. کنترل های بصری و سیستم های نظارت جامع، راحتی عملیاتی را افزایش می دهند و امکان عیب یابی فعال را فراهم می کنند.

 • محفظه و عوامل محیطی

محفظه ای را انتخاب کنید که حفاظت کافی را در برابر گرد و غبار، آب و آسیب فیزیکی ایجاد کند. دمای محیط، رطوبت و عوامل محیطی خاص را در محل نصب در نظر بگیرید.

 • بهینه سازی فضا

چیدمان تابلو برق را برای اطمینان از استفاده کارآمد از فضا، سیم کشی منظم و دسترسی برای تعمیر و نگهداری و عیب یابی، بهینه کنید.

 • انطباق با مقررات

اطمینان حاصل کنید که طراحی تابلو برق از قوانین مربوط به برق، استانداردهای ایمنی و الزامات نظارتی پیروی می کند.

طراحی تابلو برق چنج آور

خرید تابلو برق چنج اور از شرکت فنی مهندسی برقستان

شرکت فنی مهندسی برقستان با بهره‌گیری از تخصص و تجربه مهندسان مجرب، در راستای تامین، طراحی و ساخت تابلوهای برق و پیاده‌سازی اتوماسیون صنعتی قدم برداشته‌ است. همه تابلو برق‌های ارائه‌شده در مجموعه ما می‌توانند به‌صورت توکار، روکار، ایستاده، دیواری و در طرحهای بارانی و آیپی‌دار اجرا شوند. تمامی این موارد بسته به نظر کارفرما و طراحی خاص هر تابلو ارائه می‌گردند. به‌عنوان مثال تابلو برق طرح ریتال از نوع روکار و بارانی به ابعاد 30×80×120 سانتیمتر از جمله تاسیسات قابل انجام می‌باشد.

اجرا و ارسال سریع، کیفیت و کارایی بالای تابلوها در کنار قیمت‌های منصفانه از جمله مزیت‌ها و تمایزات مجموعه برقستان است. پس تعلل نکنید و برای سفارش و خرید تابلو برق چنج اور درخواست خود را در وبسایت ما ثبت کنید تا از مشاوره رایگان و تخصصی برخوردار شوید.

5/5 - (3 امتیاز)