تجهیز بنا گستر برقستان، سازنده تابلو برق های صنعتی و ساختمانی

تجهیز بنا گستر برقستان، سازنده تابلو برق های صنعتی و ساختمانی

تابلو برق MDP چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

تابلو برق MDP چیست

در ورودی هر ساختمانی احتمالا تابلو برق MDP را ببینید. کابل اصلی برق وارد این تابلو خواهد شد و در آنجا برای قسمت‌های مختلف ساختمان توزیع می‌شود. تابلو برق MDP چیست؟ اصطلاح MDP مخفف عبارت (Main Distribution Panel) و معنای آن پنل اصلی توزیع است. کابل برق اصلی از پایین به کلید فیوز وارد می‌شود. درون محفظه تابلو تجهیزات کنترلی، ایمنی، قطع و وصل و اندازه‌گیری تعبیه شده است. ساختمان‌های مسکونی، اداری، تجاری، آموزشی و نه فضاهای صنعتی از این تابلو استفاده می‌کنند.

تابلو برق MDP چیست؟

تابلو برق MDP برای تامین و توزیع برق و حفاظت از مدارهای الکتریکی طراحی شده است. معمولا در محیط‌های صنعتی و تجاری برای مدیریت جریان برق و اطمینان از ایمنی سیستم الکتریکی استفاده می‌شود. پنل برق MDP شامل کلیدهای مدار، فیوزها و سایر وسایل برای تنظیم جریان برق و محافظت در برابر اضافه بار و اتصال کوتاه است.

این تابلو برق نقش مهمی در حفظ قابلیت اطمینان و ایمنی سیستم الکتریکی ایفا می‌کند و این امر آن را به یک بخش ضروری در کاربردهای مختلف و در هر ساختمانی اعم از مسکونی و غیرمسکونی تبدیل می‌کند. برای آگاهی از قیمت تابلو برق صنعتی حتما با کارشناسان برقستان تماس بگیرید.

ویژگی تابلو برق mdp

کاربردهای گسترده تابل برق MDP در صنعت

تابلوهای توزیع برق برای توزیع و حفاظت جریان برق اهمیت حیاتی دارند. کابردهای اصلی MDP عبارتند از:

توزیع برق

تابلو برق ساختمان یا MDP در هر ساختمانی در درجه اول مسئول توزیع یکنواخت منبع الکتریکی از خط تامین اصلی در ساختمان است. جریان الکتریکی با ورود به سیم‌کشی ساختمان از خط اصلی تغذیه توسط بردتوزیع برق تقسیم و به‌طور مساوی به اتصالات فرعی و مدارهای مینیاتوری در سراسر خط منتقل می‌شود.

حفاظت الکتریکی

هدف حیاتی دیگر تابلو برق MDP چیست؟ حفاظت الکتریکی از خطوط برق فرعی و مدارهای مینیاتوری در ساختمان. برد توزیع برق مجهز به فیوزها و قطع کننده‌های مدار مینیاتوری (MCB و MCCB) است که از آسیب‌های الکتریکی دائمی به تجهیزات، دستگاه‌ها و سیم کشی‌های متصل از خطراتی مانند اضافه بار مدار و نوسانات برق در هنگام ناهنجاری‌های الکتریکی جلوگیری می‌کند.

برای سفارش تابلو برق صنعتی حتما به منابع معتبر سر بزنید و قبل از هر اقدامی اطلاعات ضروری و دقیق را در این‌باره به‌دست آورید.

نکات ایمنی در مورد تابلو برق MDP

ببینیم اقدامات احتیاطی ایمنی در به‌کارگیری و استفاده از تابلو برق MDP چیست:

 • دنبال‌کردن دستورالعمل‌های مربوط به چگونگی کار با تابلو مثل رویه‌های قفل کردن آن، بسیار مهم است. این موضوع شامل خاموش‌کردن پنل و اطمینان از عدم روشن شدن تصادفی آن در حین انجام تعمیرات یا نگهداری است.
 • فقط افراد واجد شرایط باید اجازه داشته باشند که روی پانل‌های MDP کار کنند تا خطر خطرات الکتریکی را به حداقل برسانند.
 • بازرسی و نگهداری منظم از پنل‌های MDP برای شناسایی و رسیدگی به هرگونه مشکل احتمالی قبل از تبدیل شدن به خطرات ایمنی ضروری است. این امر شامل بررسی اتصالات شل، علائم داغ‌شدن بیش‌ازحد و اطمینان از اتصال صحیح صفحه به زمین است.
 • برچسب زدن مناسب پنل‌های MDP برای ارائه اطلاعات واضح در مورد مدارها و تجهیزات کنترل آنها مهم است. این امر می‌تواند به جلوگیری از سردرگمی کمک کند و مطمئن شود که افراد می‌توانند به سرعت و با دقت پنل مناسب برای نیازهای خود را شناسایی کنند.

نکات ایمنی در مورد تابلو برق MDP

تابلو برق MDP چه مزایایی دارد؟

این مزایا عبارتند از:

 • محافظت همه جانبه از وسایل الکترونیکی در مقابل خطراتی مانند اضافه بار و یا اتصال کوتاه و اتصال ناقص جریان به زمین.
 • این تابلو از فیدرهای خروجی در مقابل اضافه بار و اتصال کوتاه محافظت می‌کند و جلوی خطاهای اتصال کوتاه به زمین را می‌گیرد.
 • انرژی الکتریکی ورودی به ساختمان را متناسب با بارهای تک فاز و سه فاز به درستی توزیع و تقسیم می‌کند.
 • مسیر جریان نول به وسایل الکتریکی را توزیع خواهد کرد.
 • از ویژگی های تابلو برق MDP این است که برق اتصال ارت جهت اتصال به وسایل الکتریکی را توزیع می‌کند.
 • با کمک محافظ‌ها و فیوزهای مناسب از خطرات و حوادث مرتبط با جریان برق جلوگیری به‌عمل می‌آورد.
 • با توزیع درست برق، عملکرد وسایل الکتریکی را بهبود می‌دهد و بنابراین طول عمر آن‌ها نیز افزایش پیدا می‌کند.
 • جلوی خرابی‌‌های احتمالی تجهیزات و وسایل الکتریکی را می‌گیرد.

نکات مهم در مورد تابلو برق MDP

با توجه‌به ویژگی های تابلو برق MDP آن به‌عنوان تابلوی توزیع اصلی نیز شناخته می‌شود و بنابراین یک بخش حیاتی در هر سیستم الکتریکی است. در مورد MDPها چندین نکته مهم وجود دارد که باید درنظر بگیرید.

 • تابلو برق MDP باید اندازه مناسبی داشته باشد تا بار الکتریکی ساختمان را در خود جای دهد. انجام یک محاسبه کامل بار برای تعیین اندازه مناسب برای پنل ضروری است. این امر تضمین می‌کند که MDP می‌تواند بدون هیچ مشکلی نیازهای الکتریکی ساختمان را بدون بارگذاری بیش‌ازحد برطرف کند.
 • MDP باید در محل مناسبی نصب شود که امکان دسترسی و نگهداری آسان را فراهم کند. برای اطمینان از جریان هوا و خنک شدن مناسب، باید در مکانی با تهویه مناسب قرار داده شود و از هرگونه مانع دور نگه داشته شود.
 • از دیگر ویژگی‌های MDP این است که باید به ویژگی‌های ایمنی لازم، مانند قطع کننده‌های مدار و محافظ‌های برق، برای محافظت در برابر خطرات الکتریکی و نوسانات برق مجهز باشد. بازرسی و نگهداری منظم نیز برای اطمینان از اینکه MDP در شرایط کار بهینه باقی می‌ماند ضروری است.

نکات ایمنی در مورد تابلو برق MDP

سخن پایانی

تابلو برق MDP چیست؟ تابلو برق MDP هسته اصلی توزیع برق و مدیریت انرژی در ساختمان‌های مختلف است. با این سیستم جریان برق به درستی و متناسب با مصرف در بخش‌های مختلف ساختمان توزیع می‌شود. با تجهیزاتی مانند قطع کننده‌های خودکار جلوی خیلی از حوادث و خطرات مرتبط با جریان برق را می‌گیرد.

برقستان؛ سازنده تابلو برق صنعتی، بهترین خدمات را به شما مشتریان عزیز ارائه می‌دهد. این مجموعه بزرگ با داشتن سال‌ها تجربه در زمینه تولید و ساخت تابلو برق‌های صنعتی، همیشه آماده‌ی پاسخگویی به شما عزیزان است.

سوالات متداول

نقش محافظ و فیوزهای تابلو برق MDP چیست؟

این تابلو، با استفاده از قطعات موجود از جمله فیوزها، مانع ایجاد خطرات در جریان برق خواهد شد.

تابلو MDP چیست؟

این تابلو به‌عنوان مرکز اصلی توزیع برق در سازه‌ها مطرح است و کنترل توزیع برق را به عهده دارد.

یکی از کاربردهای مهم MDP چیست؟

از جمله کاربردهای مهم تابلوهای MDP حفاظت الکتریکی از مدارهای مینیاتوری و خطوط برق فرعی در ساختمان‌ها است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.

مقالات ما

سبد خرید
ورود

حساب کاربری ندارید؟